2018 p08: hitte goed voor leisure en cafes, maar minder voor restaurants

Periode 8 van 2018 (16 juli t/m 12 augustus) was de periode met de extreme hitte. De horeca zag de uitgaven flink stijgen ten opzichte van vorig jaar (+5,8%), maar voor restaurants was dat minder dan voor cafés, strandbedrijven en horeca bij recreatie.
In catering in bedrijven en instellingen stegen de uitgaven slechts licht (+1,7%). Voor de foodservice als totaal geeft de periodemonitor voor 2018p8 +4,5% ten opzichte van 2017p8.

YearToDate, over de eerste acht maanden van 2018, staat de Foodservice periodemonitor op +3,7%, waarbij horeca (+5,2%) voor loopt op catering (+0,6%).

2018 p8: Extreme hitte heeft divers effect op horeca

De aanhoudende zonnige en droge periode sinds juni is goed voor de horeca. Maar extreme hitte is weer slecht voor onder meer het restaurantbezoek. Gemiddeld over de horeca stegen de uitgave aan eten en drinken met 4.5% in periode 8.
De restaurants kwamen echter niet verder dan +1,1%. Daartegenover was de fastservice met bijna 6,8% groei populair tijdens het warme weer.  De grootste groei is gemeten bij Leisure (+14%), en daarbinnen met name in horeca bij dagrecreatie. Ook de drankensector deed goed zaken (+12%), met een piek bij strandbedrijven. Vakanties in eigen land gaven ook in de hotels en verblijfsrecreatie een mooie +6,6%.

In bedrijfscatering stegen uitgaven aan eten en drinken niet (-0,3%). Zorginstellingen noteerden 4% groei in eten en drinken.

 

YeartoDate 2018 p8 (groothandel inkoop): +3,7%

Over januari tot en met half augustus staat de Foodservicemonitor op een waardestijging van +3,7%, gemeten op inkoop. De horeca staat op +5,5%. De catering noteert +0,6%. Voor eet- en drinklocaties onderweg staat de monitor op +1,2% over het lopende jaar 2018.

Dit is vooral gemeten op groothandelsbestellingen. De inkoop via andere kanalen kan harder groeien. Door margeverbetering in horeca en catering zoals in 2017 kan de kassa-omzet een hogere groei geven.